Czas zabrać się do pracy.

Nie zdawałem sobie sprawy jak trudna jest odpowiednia organizacja czasu aby dać radę wyrobić się z wszystkimi zaplanowanymi zadaniami. Podejmując się wzięcia udziału w konkursie zdawałem sobie sprawę, że na pewno będzie dla mnie największym problemem regularne dodawanie wpisów na blogu.

Na sam początek może przydało by się kilka słów o samym pomyśle. Nie wątpię w to, że porywam się z motyką na słońce z tym pomysłem ale zawsze marzyłem o stworzeniu tego typu gry (nie mówiąc tu o tym, że największym marzeniem było stworzenie samej gry). Otóż ma to być gra ekonomiczna. Od dzieciaka zawsze lubiłem grać w gry typu tycoon ekonomiczne, których wcale nie ma aż tylu na rynku gier. Jako, że ostatnio pojawiło się bardzo dużo symulatorów przeróżnego gatunku ale nie było tam żadnej produkcji, gdzie głównym tematem jest gastronomia postanowiłem podjąć wyzwanie stworzenia właśnie takiej gry.

Zawsze na początku tworzenia projektu jest problem na wymyślenie oryginalnej nazwy. Ja w tym przypadku wcale nie miałem tak trudno. Gra będzie nosić nazwę Restaurant tycoon i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego tak samo jak nie muszę rozpisywać się nad tym o czym gra będzie bo to wydaje się być oczywiste.Chciał bym jedynie aby było to coś bardziej rozbudowanego w sztuczną inteligencję postaci. W zamiarze są przeróżne wydarzenia, które mogły by się wydarzyć w normalnym życiu. Chcę aby gra nie była przewidywalna dzięki czemu na pewno szybko się nie znudzi.

Przejdźmy teraz trochę do części technicznej. Gra na pewno będzie wykonana w grafice 2.5D w rzucie izometrycznym. Akurat wymyśliłem sobie coś takiego bo nigdy styczności z czymś takim nie miałem jeszcze podczas tworzenia projektów. Na chwilę obecną biblioteki wykorzystywane do tworzenia projektu to SFML. Zastanawiam się jeszcze nad użyciem biblioteki Box2D ale chyba nie będzie mi potrzeba w tym projekcie aż taka zaawansowana fizyka więc moje umiejętności i wiedza powinny wystarczyć.

Jeżeli chodzi o czysto techniczne aspekty softwerowe to będę pisał projekt w Microsoft Visual Studio Community 2015. Do obsługi repozytorium na chwilę obecną będzie mi służył SourceTree ale nie dam sobie ręki uciąć czy nie zmienię go prawdopodobnie na GitKraken. Oczywiście co to by była za gra bez grafiki (choć nie mówię, że się nie da). Do tego typu zadań będę korzystał z programu OpenSource Blender. Można by powiedzieć, że trochę mnie porypało, że do gry 2.5D chcę używać programu do grafiki 3D ale tak. Będę renderował stworzone modele do gry w tym oto programie.

Wydaje mi się, że jak na ogólny zarys projektu można taki opis zakończyć. Na pewno w trakcie tworzenia projektu będą pojawiały się nowe pomysły, których pewnie część zostanie zaimplementowana a część odjedzie w niepamięć lub zostanie tylko pomysłami niezrealizowanymi na białej kartce papieru.

Czas wykreować sobie nowy cel życiowy:

W każdą niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano dodać wpis na bloga o postępie prac nad projektem chociażby nawet jeżeli nie było by żadnego progresu.

P.S. Tak z góry mogę przeprosić za moje niezbyt zaawansowane wpisy ale nie jestem zawodowym pisarzem i czasem ciężko jest ująć wszystko to co by się chciało w odpowiednie słowa. Gramatyka i stylistyka też u mnie kuleje (przecież jestem programistom więc znam się tylko na stylistyce kodu)  więc przepraszam za to, że może trudno się czytać moje wypociny.

Czas zabrać się do pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s